Highlights

Click on the links below to see the sporting achievments of the Old Buckenham Hall students .

 

Highlights of Team Sporting Achievements
Year Sport Team Achievement
      2016 Cross Country U9, U11, U13 Boys & Girls Moreton Hall Team Competition winners
  Skiing U9 IAPS Ski Championship Gold Champions in the Plate Competition
U11 IAPS Ski Championship Gold Medal winners
U13 IAPS Ski Championship Bronze Medal winners
Rugby U9 A Brandeston Hall Tournament winners
 Hockey  1st VII Boys Unbeaten season (Lent)
Orwell Park Tournament winners
County Finalists
 2015 Hockey 1st VII Boys County Finalists
Cricket U12 A Bunbury Cup winners
2014 Hockey U13 1st VII Qualified for the National finals at Millfield School
Reached the quarter finals of the National finals coming 5 in the country
1st VII Boys Won 1st VII Suffolk County  Finals
U13 Boys Won U13 Boys’ Suffolk County Championships (2nd year running)
2013 Rugby Colts A Won the OBH 7’s Tournament
Colts C Unbeaten Season (Michaelmas)
Hockey U13A Girls Unbeaten Season (Michaelmas)
1st VII Boys U13 County Champions
2012 Tennis 1st IV Girls U13 Suffolk Champions
U11 A Boys U11 Suffolk Champions
Tennis 1st IV Girls Reached finals of Inter Schools League
U11B Boys
U11A Boys
Mini (mixed)
Hockey U11 Boys IAPS National Finalists
2011 Rugby U11 Winners of OBH VII’s Tournament
U13 Winners of OBH VII’s Tournament
Semi-finalists of Pinewood Tournament
Hockey U13 Boys IAPS National Finalists
East Regional Finalists
U13 Girls IAPS National Finalists
Plate Winners at Oakham Tournament
U11 Boys IAPS National Finalists
Netball U12 Plate Winners at Oakham Tournament
2010 Hockey U13 Girls Winners of Oakham Tournament
2009 Rugby U9 Winners of Littlegarth Tournament
U12 Winners of Oakham VII’s Tournament
Hockey U13 Girls Suffolk County Champions
U12 Girls Winners of The Leys Tournament
IAPS National Finalists
Winners of Oakham Tournament
2008 Rugby U11 Winners of New Hall Tournament
Netball U10 Plate Winners of Oakham Tournament
U11 IAPS National Finalists
U12 Bowl Winners of Oakham Tournament
Cricket U12 Suffolk County Champions
Tennis U11 Boys Suffolk County Finalists
U13 Boys Suffolk County Finalists
Cross-Country U13 Girls East Anglian Champions

Highlights of Individual Achievements 2014-15
Month Individual Activity Achievement
November Claudia Harrison  Netball Selected for the Suffolk Netball Development squad
Georgie Jewson

Highlights of Individual Achievements 2013-14
Month Individual Activity Achievement
June Francis  Topham-Smith Equestrian Won the Suffolk Hunt Tetrathalon3rd overall in the Essex North Tetrathalon
May Freya Harrison Hockey Won the Suffolk County U13 Hockey
Mia Derrick
Sebastian Milbank Selected to represent their County as part of a sixteen man squad.
Finn Milbank
April Francesca Hughes Hockey Selected for the final 16 for the Suffolk County U14 team in the Eastern Counties Festival
January Oscar Butcher Hockey Selected for the U14 Suffolk County Hockey
Sophie Grant
Finn Millbank Selected for the U13 Suffolk County Hockey
Seb Millbank
Francesca Hughes
Mia Derrick
Freya Harrison
November Freddie Whitelaw Rugby Selected to play for Northampton Saints Academy.
Harry Rowland
Freddie Whitelaw Selected to play for the Midlands against the North and South teams.
Richard Crawshay Represented the East Midlands Prep School Barbarians
Freddie Whitelaw
October Leilia Paske Equestrian Competed in The Horse of the Year Show
Cosima Dixon-Smith Cross-Country Qualified for 2nd round in Suffolk Cross-Country
India de Labilliere
Grace Gregory
Thomas Luttman-Johnson Cricket Selected for the Suffolk County Cricket under 11’s Cricket team
September Archie Hainsworth Sailing Is on the National Squad
Sebastian Millbank Cricket Selected for the County Cricket Team U11s

Highlights of Individual Achievements 2012-13
Month Individual Activity Achievement
June Faith Bahar Netball Selected for the Suffolk Netball Satellite programme
Francesca Hughes
Billy Vestey Triathlon With the rest of his team (The Newmarket & Thurlow team) won the Area 8 Junior Triathlon
Georgina Jewson High Jump Won the high jump with a height of 1m 21cm, beating the school record by 6 cm at theEast Anglian Prep Schools Athletics Championships (IAPS)
May Maddie McLoughlin Tennis Awarded National Status for 2014
 April Tilly McLoughlin Tennis Won four U8 regional tournaments in a row
Finn Milbank Hockey Regional club finals with Bury St Edmunds Hockey Club Boys U12,
Leilia Paske Equestrian Came 3rd at the British Eventing One Day Event
November Freddie Price Rugby Selected for the East Midlands Side, Barbarians Trials
Jonty Lecompte
Archie Goswell
September Amy Schanschieff Cricket Selected for U13 Girls’ County Cricket Team
Ollie Raymond The Gestingthorpe Cricket Club Colts Coaches Player of the Year 2012
Tom Luttman-Johnson Selected for U10 Suffolk County Cricket squad
Ned Stanton
Hugo van Vredenburch
Henry Bevan Selected for U11 Suffolk County Cricket squad
Jonty Lecompte
Sam Ponty
Hugh Stanton Selected for U13 Suffolk County Cricket squad