Staff List

“Pupils describe good relationships with staff. They speak of being looked after and being happy at the school.”

OFSTED 2010

Senior Management Team

Mr Tom O’Sullivan LLB (Hons) PGCE
Headmaster

Mrs Julia Campbell Ad Dip CSN, CertEd
Deputy Head

Head of Learning Support

Mrs Sally-Ann Angel MA (Cantab) ACA
Bursar

Mr Chris Bunting BSc(Hons)
Senior Master,  ICT, Science

Mrs Camilla Webster B. Ed
Head of Pre-Prep

Mrs Laura Allison BA (Hons)
Deputy Head of Pre-Prep

Mrs Emma EasdaleRGN
Head of Pastoral Care, School Nurse, Child Protection Officer


Prep School Staff

Mr Freddie Auld BA (Hons), PGCE
Year 8 Form Teacher, Latin

Mrs Rachel Auld
French Teacher

Mr Russell Barrett BEd (Hons)
Year 7 Form Teacher, Geography

Mrs Tiffany Blackhurst BSc(Hons), PGCE
Science

Mr Dylan Blew
GAP Student

Mrs Claire Bolton BA (Hons), PGCE
Art & Design Technology 

Mr Chris Bunting BSc (Hons)
Science, ICT

Mrs Julia Campbell Ad Dip CSN, Cert Ed
Deputy Head, SENco

Mrs Fiona Chapple BA (Hons) PGCE
Year 7 Form Teacher, Head of Maths

Mrs Debra Cook
Learning Support Assistant

Mrs Gerdine Cubitt MA, PGCE
Year 8 Form Teacher, Modern Foreign Languages

Mr Nick Drake HND IPGCE
Year 6 Form Teacher, Director of Sport

Mr Stephen Gillott BSc (Hons) PGCE
Year 4 Teacher

Mrs Chloé Hayes BSc (Hons), PGCE
Learning Support Teacher

Mr Steven Hayes BEd (Hons) (Cantab)
Year 7 Form Teacher, History & Religious Studies

Mrs Hilary Jacklin
Learning Support Assistant

Dr Rodney Marshall MA, PhD
Head of English

Mrs Barbara McKrill
Learning Support Assistant

Mrs Jen Miller BSc (Hons) PGCE
Year 6 Form Teacher, Maths

Mr Rob Miller BA(Hons) PGCE
Maths, RE, Houseparent

Mr Nick Pascalides BMus (Hons) PGCE
Year 4 Teacher

Mrs Sarah Pertwee RSADip, MontDip
Learning Support Teacher

Mrs Hannah Phillips
Girls’ Games Co-Ordinator, Teaching Assistant

Mrs Judy Powell HLTA, MontDip
Teaching Assistant, Drama

Mrs Caroline Rice BA (Ed) (Hons)
Teaching and Learning Co-ordinator (5-8), Year 5 Form Teacher, English

Mr Keith Roberts MA (Cantab) MSc
Director of Music

Mr Andrew Swiney BA (Hons)
DT, Games, Year 5 Form Teacher

Mrs Alex Thurlow BA (Hons)
PE Teacher

Mrs Emily Warren BEd (Hons)
Head of Middle School, Year 3 Teacher

Miss Mickaela Warry
GAP Student


Pre-Prep Staff

Mrs Camilla Webster BEd (Cantab)
Head of Pre-Prep, Year 2 Teacher

Mrs Laura Allison BA (Hons)
Deputy Head of Pre-Prep, Year 1 Teacher

Mrs Emma Barrett
Teaching Assistant

Mrs Jo Drake IPGCE
Year 2 Teacher

Mrs Gemma Gillott MA (Cantab) PGCE
Nursery Teacher

Mrs Ruth Hambling
Reception Teacher

Mrs Fiona Lapthorne
Teaching Assistant

Mrs Kelly Miller
Teaching Assistant

Mrs Hannah Phillips
Teaching Assistant


Pastoral/Medical/Matronal Staff

Mrs Emma Easdale RGN
Head of Pastoral Care, Parent of Junior Boarding House, School Nurse, DSL

Mr Rob Miller BA (Hons), PGCE
Houseparent (Boys)

Miss Tracey Thornton
Houseparent (Girls), Senior Matron

Dr Mark Hainsworth
School Doctor

Mrs Debra Gooderham
Matron

Mrs Barbara McKrill
Resident Matron

Miss Theresa Osborn
Resident Matron

Miss Annabel Hartmanis
Assistant Matron

Rev. Tiffer Robinson
Independent Listener


Administrative Staff

Mrs Sally-Ann Angel MA (Cantab) ACA
Bursar

Mrs Joanna Riddleston
Headmaster’s PA & Registrar

Mrs Hannah Wijnen
Office Manager

Mrs Linda Williams BEd (Hons)
Marketing

Mr Francis Jackson AAT
Book Keeper

Mr Graeme Harris
IT Technician

 


Catering & Domestic

Mrs Jane Heeks
Catering Manager

Mr Michael Pursell
Catering Manager

Mrs Janice Pryke
Housekeeper

Mrs Hayley Upton
Deputy Housekeeper


Estate

Mr David Mitchell
Estates Manager

Mr Ray Murrell
Maintenance

Mr William Ferris
Groundsman

Mr Michael Johnson
Grounds/Gardening

Mr Trevor Green
Maintenance

Mr Cameron Gridley
Estate Assistant

Mr Rob Evans
Gardener

Mr Phil Fairbrother
Minibus Driver